Expedice na Pik (štít) revoluce - 6974 m - Pamír

úvod informace deníky fotografie panoramata film kniha hostů kontakty
sponzoři 

Doprava

Doprava

O dopravě po Tádžikistánu se dá obecně říct, že je nespolehlivá. Navíc se z vás řidiči budou často nevybíravým způsobem snažit dostat další peníze nad rámec domluvené ceny. Najednou si například vzpomenou, že je třeba ještě zaplatit za zavazadla a podobně. Je možné zhruba počítat s tím, že cena za kilometr (pro celé auto) bude minimálně 0,75$, spíše 0,85$. Učitě vám budou tvrdit, že to je pro ně za takovou cenu prodělečné a budou žádat raději 1$ za kilometr.

Pokud budete chtít jet jinam, než kde to řidič zná, bude se vzpouzet, bude tvrdit, že tam je strašně špatná cesta a nedá se tam vůbec jet. Oblíbené tvrzení je, že tam jsou "gornyje uslovia" (horské podmínky), a proto má být cena o dost vyšší. Obvykle je to nesmysl, horské podmínky jsou v Tádžikistánu skoro všude. Jiní vám budou zase tvrdit, že to tam naopak dobře znají a cesta je tam vynikající. Bližším dotazem pak můžete zjistit, že tam pán byl naposledy před čtyřiceti lety. Od rozpadu SSSR se však řada silnic neudržuje a na takhle staré "zaručené zprávy" se raději nespoléhejte.

Dohadováním o dopravě do méně obvyklých cílů a hledáním vhodného auta a řidiče můžete v Dušanbe snadno strávit den nebo i více.

Z Dušanbe do hor

V Dušanbe se do hor odjíží z takzvané Pamírské autobáze, ke které je to od letiště jen kousek. Najdete ji zde a v souboru pro GPS, který si můžete stáhnout na stránce Přístup, má jméno "Dusanbe aut nadrazi".

Z Dušanbe do hor jsme jeli Toyotou. Vyjížděli jsme před půlnocí, jeli jsme celý následující den a pozdě večer jsme spali kousek za Chorogem. Další den jsme projel Murgabem, pozdě v noci přejeli sedlo Akbajtal a kolem půlnoci šli spát nedaleko před odbočkou z hlavní silnice na Kudaru. Následující den jsme asi za čtyři hodiny dorazili na 5 kilometrů k řece Tanymas, dál se cesta zhoršila natolik, že pro nás nebyla průjezdná.

Délka této trasy je zhruba 1 200km a domluvili jsme se na ceně 1000$.

Z hor do Dušanbe

Zpět jsme jeli z Kišlaku Kudara. Nejprve dolinou Bartang až téměř do města Rušon - UAZem. Trvalo to od brzkého rána do večera a naši skupinu to stálo 540 Somů.

Druhou část cesty jsme absolvovali vozem Nissan Patrol a platili jsme celkem 1 200 Somů (za 5 lidí). Navíc jsme měli dvě spolucestující.

Jaroslav Bartoš, horolezec, lhář, podvodník, kauza